Can you please help me with this

In order to practice at home, Tadeo purchased a basketball and a volleyball that cost a total of $67, not including tax. If the price of the basketball b is $4 more than twice the cost of the volleyball v. Which system of linear equations could be used to determine the price of each ball?

Get Your Custom Essay Written From Scratch

We have worked on a similar problem. If you need help click order now button and submit your assignment instructions.

Get Answer Over WhatsApp Order Paper Now

Just from $13/Page

A. b + v = 67;  b = 2v ­- 4

B. b + v = 67;  b = 2v + 4

C. b + v = 4;  b = 2v ­- 67

D. b + v = 4;  b = 2v + 67

Needs help with similar assignment?

We are available 24x7 to deliver the best services and assignment ready within 3-4 hours? Order a custom-written, plagiarism-free paper

Get Answer Over WhatsApp Order Paper Now