[Get Answer ]-Purchasing Class Math Question 1
Question Description
A company makes apple butter to supply local vendors. The manufacturing company can make 330 pounds of apple butter per day and demand from vendors is 190 pounds per day. Each time the manufacturing company makes apple butter, it costs $176 to set up the production process. The annual cost of carrying a pound of apples in a refrigerated storage area is $6.50. Determine the optimal ordering quantity and the minimum total annual inventory cost.
Needs help with similar assignment?
We are available 24x7 to deliver the best services and assignment ready within 3-4 hours? Order a custom-written, plagiarism-free paper
Get Your Custom Essay Written From Scratch
We have worked on a similar problem. If you need help click order now button and submit your assignment instructions.


Just from $13/Page

